Tworzenie przestrzeni dla natury na naszych farmach fotowoltaicznych
Nasze farmy fotowoltaiczne to nie tylko źródła wytwarzania zielonej energii, ale także miejsca, w których dbamy o ochronę przyrody, tworząc przestrzeń dla jej rozwoju.
Większość gruntów, na których Better Energy buduje farmy fotowoltaiczne w Danii, była wcześniej wykorzystywana w tradycyjnym rolnictwie. Z perspektywy ekologicznej, te tereny często znajdują się w stanie degradacji.
Zmiana sposobu użytkowania tych gruntów i przekształcenie ich w farmy fotowoltaiczne, które będą zarządzane zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego przez 30-40 lat, ma pozytywny wpływ na środowisko.
Chcemy jednak zrobić krok naprzód. Każda nowa farma fotowoltaiczna to dla nas szansa, by wdrożyć szereg metod i inicjatyw wspierających przyrodę. Dysponujemy bogatym katalogiem rozwiązań, które wdrażamy w naszych projektach. Nie wszystkie z nich są stosowane na każdej farmie fotowoltaicznej, ale średnio w Danii obejmują od trzech do ośmiu różnych działań.
Wielofunkcyjne wykorzystanie gruntów
Wiele farm fotowoltaicznych Better Energy łączy produkcję energii z wielofunkcyjnym użytkowaniem gruntów, takimi jak ochrona wód gruntowych, wypas zwierząt czy inicjatywy rekreacyjne.
Środowiska wodne
W działaniach na rzecz ochroną środowisk wodnych nasze główne inicjatywy obejmują przywracanie naturalnego biegu rzek i strumieni, odbudowę koryt, rekultywację zdegradowanych lub osuszonych terenów podmokłych, a także tworzenie nowych zbiorników wodnych dla roślin i zwierząt.
Mikrośrodowiska
Mikrośrodowiska przyjmują różne formy i mają kluczowe znaczenie dla poprawy warunków życia mniejszych organizmów, takich jak owady, gady, pająki czy dżdżownice. Wspierają bioróżnorodność, a także stanowią schronienie dla ptaków i większych zwierząt. Better Energy zrealizowało szereg inicjatyw związanych z tworzeniem mikrośrodowisk przyrodniczych na naszych farmach fotowoltaicznych.
Roślinność ma znaczenie
W Better Energy stworzyliśmy unikalną mieszankę nasion dzikich kwiatów łąkowych, które są szczególnie lubiane przez pszczoły w Danii. Mieszanka ta dostarcza cenne pożywienie dla zapylaczy w rolniczym krajobrazie, ubogim w kwiaty. Zawiera 21 rodzimych gatunków roślin z Europy Północnej, które kwitną od czerwca do września, wspierając tym samym zapylacze.