Skip Navigation

Zielona energia z farmy fotowoltaicznej Fraugde dla Carlsberg, Semler Group i Marius Pedersen A/S

Dzięki zawartym umowom PPA z Better Energy trzy firmy przyczyniły się do budowy nowej farmy fotowoltaicznej na wyspie Fionia. Po przyłączeniu do sieci, instalacja dostarczy zieloną energię odpowiadającą rocznemu zużyciu blisko 51 tys. Duńczyków.

Obraz z drona przedstawiający panele słoneczne stojące na zielonym polu

Farma fotowoltaiczna Fraugde, należąca do Better Energy, została podłączona do duńskiej sieci elektroenergetycznej. Oczekuje się, że roczna produkcja wyniesie 81 GWh zielonej energii – równoważnej rocznemu zużyciu energii elektrycznej przez blisko 51 tys. Duńczyków. Na 74 hektarach w gminie Odense zamontowano ponad 136 tys. paneli fotowoltaicznych.

 
Duńskie firmy wspierają rozwój zielonej energii 

Carlsberg, Semler Group i Marius Pedersen A/S umożliwiły realizację tej inwestycji dzięki umowom zakupu energii z farmy Fraugde, co pozwala im teraz na korzystanie z odnawialnych źródeł energii. 
 
Carlsberg podkreśla swoje zaangażowanie w transformację energetyczną: „Nowa farma fotowoltaiczna to kluczowy krok w naszym programie zrównoważonego rozwoju, Together Towards ZERO and Beyond. Nasz browar we Fredericii ma osiągnąć neutralność pod względem emisji CO2 do 2030 roku, dlatego musimy elektryfikować produkcję i przechodzić na OZE. Cieszymy się, że Carlsberg może zwiększać ilość zielonej energii w duńskiej sieci elektroenergetycznej,” mówi Tenna Skov Thorsted, starszy menedżer ds. zrównoważonego rozwoju w Carlsberg Danmark. 
 
Mikkel Thorup, starszy dyrektor ds. umów zakupu energii w Better Energy, zauważa, że coraz więcej firm sięga po zieloną energię jako część strategii klimatycznych: „Carlsberg, Semler Group i Marius Pedersen A/S wyznaczają ambitne cele klimatyczne, świadomie wybierając OZE. W ten sposób realizują swoje plany i aktywnie wspierają zieloną transformację w Danii.” 
 
Dyrektor ds. innowacji w Marius Pedersen A/S, Jens Mortensen, również dostrzega wartość farmy Fraugde jako istotnego wkładu w transformację energetyczną: „Ta umowa PPA stanowi ważne uzupełnienie dla wolumenów energii słonecznej, którą sami wytwarzamy, i pozwala nam na dalszą elektryfikację floty pojazdów, wspierając naszą strategię klimatyczną.” 
 
Dzięki umowom PPA, firmy różnej wielkości mogą decydować się na zakup całości lub części zużywanej energii elektrycznej z OZE, przyczyniając się do przyspieszenia zielonej transformacji.

 
Wkład w ambitny plan klimatyczny gminy Odense

Better Energy rozwija nowe projekty fotowoltaiczne w porozumieniu z lokalnymi społecznościami. Farma Fraugde jest przykładem zrównoważonego rozwoju, wpisującym się w plan klimatyczny gminy Odense „Neutralny dla klimatu 2030”, dodając potrzebną zieloną energię w ujęciu regionalnym. 


Zrównoważony rozwój obszaru porolniczego  

Nazwa farmy pochodzi od pobliskiej posiadłości Fraugdegaard i znajduje się ok. 10 km na południowy wschód od Odense. Teren, na którym powstała, został wyłączony z użytkowania rolniczego, a zasiew traw wspiera regenerację gleby po latach stosowania nawozów i pestycydów. Na północy farmy znajduje się obszar z lasami i terenami podmokłymi, a specjalnie zaprojektowane żywopłoty będą zapewniać ochronę wizualną instalacji w ciągu kilku lat.